MONOLITH Logo Loading

ADAPTACJA ZESPOŁU DWORSKO-PARKOWEGO NA ZESPÓŁ ZABUDOWY MIESZKALNO-USŁUGOWEJ I BIUROWO-MAGAZYNOWEJ

 

Celem projektanta było poszanowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego obiektu oraz utworzenie przestrzeni, nawiązującej swoim charakterem do zabudowy istniejącej, posługując się współczesnym językiem architektonicznym. Istniejące założenie dworsko-parkowe i pozostałe z niego budynki rozgrywane były wokół dziedzińca, który w niewielkim stopniu został zachowany do dziś. Dziedziniec ten posłużył jako punkt wyjścia do decyzji projektowych dotyczących pozostałej części działki. W celu nawiązania się kompozycją urbanistyczną do stanu istniejącego zaproponowana została struktura oparta na zwartej zabudowie, tworzącej zespół dziedzińców harmonijnie przenikających się ze sobą i z częścią parkową założenia.

     

Zabudowa wokół pierwotnego dziedzińca w wypadku istniejących budynków zostanie poddana renowacji i przebudowie (dwór i stajnie), natomiast stodoła i dawna obora zostaną zabudowane nowoprojektowanymi obiektami. Zastosowanie naturalnych materiałów spowodowało, że nowe elementy wkomponowały się w istniejącą strukturę i kolorystykę istniejących obiektów.

       

Współczesny język kształtowania brył był świadomym zabiegiem odcinającym się od jakiejkolwiek próby konkurowania z zastaną architekturą poprzez stosowanie historyzujących lub naśladującej dawne rozwiązania form.

           

INFORMACJE O PROJEKCIE

PROJEKT: ADAPTACJA ZESPOŁU DWORSKO-PARKOWEGO NA ZESPÓŁ ZABUDOWY MIESZKALNO-USŁUGOWEJ I BIUROWO-MAGAZYNOWEJ
LOKALIZACJA: Gdańsk, Polska
FUNKCJA: Biurowa, mieszkaniowa, usługowa, magazynowa
POWIERZCHNIA:
REALIZACJA: 1